Oratorij 2022

22. 8. – 26. 8. 2022
od 9.00 do 16.00

Dragi otroci!

Zadnje počitniške dni preživite na
ORATORIJU V VELIKIH LAŠČAH.

Ignacij Lojolski si je kot vitez in vojak prizadeval, da bi postal čim bolj slaven, priljubljen in
uspešen, po spreobrnenju pa se je začel truditi za Božjo slavo in ne več za svojo slavo in
uspeh. Letos mineva 500 let od njegovega spreobrnjenja, obhajamo pa tudi Ignacijevo leto.

Prijave do 10. avgusta
v župnišču, zupnija.velikelasce@rkc.si

branka.levstik@gmail.com

Prijave do 10. avgusta
v župnišču, zupnija.velikelasce@rkc.si ali
branka.levstik@gmail.com

Ignacij Lojolski

Ignacij se je rodil leta 1491 v baskovski provinci v Španiji. Rojen je bil v plemiški družini na gradu Loyola, zato si je celo otroštvo in mladost želel, da bi postal dober vojak.

Maja leta 1521, ko je bil star 19 let, ga je v času francoskega obleganja španskega mesta Pamplona zadela topovska krogla in mu poškodovala nogo. To je pomenilo konec njegove vojaške kariere. Ko je okreval, je prebiral veliko duhovnih knjig in življenjepisov  vetnikov.

Tako se je spreobrnil in se navdušil za svetost. Nekaj časa je živel v samoti, kjer je tudi začel s pisanjem svoje znamenite knjige Duhovne vaje.

Pozneje je začel poglobljeno študirati na več univerzah, skupaj s prijatelji je opravil tudi zaobljubo čistosti in celibata, s tem dogodkom pa so pričeli ustanavljati Družbo Jezusovo. V Italiji je prejel mašniško posvečenje in tudi ustanovil novi red, jezuite.

Umrl je 31. julija leta 1556. Leta 1622 pa je bil razglašen za svetnika.